+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Starostlivosť o pneumatiky

Starostlivosť o pneumatiky

Pneumatiky patria bez pochyby k najcitlivejším častiam vozidiel. Preto je potrebná zvýšená pozornosť vodičov na ich kontrolu, ako aj včasné prezúvanie a kontrola v autoservise. Dozvedieť sa,  ako sa možno vyvarovať chýb a riziku nebezpečenstva počas jazdy v aute, sa zíde zaiste každému. Zatiaľ čo niektorí odborníci tvrdia, že pneumatiky vydržia pri zachovaní jazdných vlastností len štyri sezóny, výrobcovia tento názor ostro kritizujú. Kvalitné a správne skladované pneumatiky vraj pohodlne vydržia aj 10 rokov. Životnosť konkrétnej pneumatiky a počet najazdených kilometrov závisí od kombinácie niekoľkých faktorov: Môže to byť jej dizajn, zvyklosti vodiča, podnebie, stav ciest a starostlivosť im venovaná.

SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ

Dátum výroby

Vyčíta sa z bočnice pneumatiky, kde je v podobe kódu DOT. Čím staršie pneumatiky, tým horšie vlastnosti pri jazde s nimi. Guma starne a horšie sa správa na vozovke. Po piatich rokoch používania musí vaše pneumatiky dôkladne skontrolovať odborník minimálne raz za rok. Ak ste svoje pneumatiky nemenili 10 rokov od dátumu výroby, odporúča sa ako bezpečnostné opatrenie nahradiť ich novými pneumatikami. Urobiť tak treba aj v prípade, že sa zdajú byť v použiteľnom stave a nie sú opotrebované.

Včasná výmena

Pri každej druhej výmene oleja (približne každých 10 000 až 12 000 km) sa odporúča aj zámena pneumatík. Ak pravidelne jazdíte vysokou rýchlosťou, prevážate ťažký náklad alebo jazdíte na dlhé vzdialenosti, zvýšená záťaž môže znamenať o niečo častejšie zámeny. Ak pozorujete nerovnomerné opotrebovanie, zameňte ich čo najskôr.

Nastavenie geometrie podvozku

Predstavuje podstatný význam pre predĺženie životnosti pneumatík. Ak by nebola nastavená dobre geometria, dochádzalo by k nesúmernému znehodnocovaniu dezénu samotnej pneumatiky. Síce tento proces môžeme spozorovať aj voľným okom, často krát si to všimneme, až keď je neskoro, respektíve pri sezónnej výmene kolies. Vizuálne dokážeme skontrolovať na pneumatikách toho viacej – jej aktuálny stav, či je všetko v poriadku a ako je to s možnými poškodeniami.

Uskladnenie

Má kľúčovú úlohu. Najlepším priestorom na ich uskladnenie je tmavé, suché a chladné miesto. Tieto atribúty spĺňajú najlepšie priestory v suterénoch alebo v skladoch v servisoch. Pokiaľ uprednostňujete uskladnenie doma, dbajte hlavne na to, aby boli čo najmenej na dennom svetle. Pozor tiež na vlhšie prostredie, ktoré im rovnako neprospieva.

Kontrola dezénu

Pneumatiky obsahujú prúžky z tvrdej gumy, ktoré sa stanú viditeľnými až keď sa dezén pneumatiky opotrebuje do nebezpečnej miery. Ak sú už viditeľné, treba sadu vymeniť. V dezéne sa môžu aj zachytiť drobné predmety. Nespôsobujú závažné poškodenie, ale vždy ich treba brať na vedomie. Ak sa uchytia v drážke, vyberajte ich opatrne. Ak sa ale zdá, že niečo prepichlo gumu, nevyberajte ich a vyhľadajte servisnú dielňu.

Tlak vzduchu

Udržaním odporúčanej úrovne tlaku vzduchu sa predlžuje ich životnosť, ako aj optimálna ovládateľnosť, úspora paliva a brzdenie. Jeho kontrola sa vykonáva keď sú pneumatiky studené, nakoľko jazdením sa zahrievajú a tlak sa rozpína. Na získanie hodnoty sa používa tlakomer na vzduchovom kompresore. Ak je pokles tlaku nadmerný, môže to znamenať trhlinu a treba sa poradiť s odborníkom.

Ak si počas kontroly všimnete niečo, v čom si nie ste istí, obráťte sa na odborníka kvôli kontrole. Všetky viditeľné perforácie, rezy alebo deformácie musí dôkladne skontrolovať odborník na pneumatiky. Len on môže rozhodnúť, či je možné pneumatiku opraviť alebo je nutná výmena.

Comments are closed.