+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Klimatizácia

Klimatizácia

Neodmysliteľnou súčasťou letného obdobia je využívanie klimatizácie, ktoré spríjemňuje život nielen v bytoch či kanceláriách, ale aj v autách. Ak sa totiž vo vozidle horúci vzduch nevyvetrá alebo nevychladí, hrozí prehrievanie organizmu, vodič má spomalené reflexy, je apatický a hrozí tak väčšie riziko dopravnej nehody. Je preto dôležité dôkladne sa na sezónu pripraviť, absolvovať pravidelné kontroly chladiaceho systému a včas dohodnúť prípadný servis.

Hlavné komponenty klimatizácie sú – kompresor, chladič (kondenzátor), výparník, vysúšač/zásobník, chladivo (plyn), rôzne snímače a ovládanie (ventilačná sústava). Správne fungujúca klimatizácia má zhruba do pol minúty po zapnutí fúkať dostatočne chladný vzduch. Ak klimatizácia prestáva chladiť, dochádza jej náplň, ktorú doplní servis. Pred samotnou jazdou sa odporúča najskôr dobre vyvetrať horúci vzduch. V prvej fáze po zapnutí klimatizácie treba spustiť vnútornú cirkuláciu vzduchu. Kompresor potom nemusí navyše ochladzovať vzduch, ktorý nasáva zvonku, ale na prácu mu zostáva len vnútorný, postupne chladnúci vzduch. Samozrejmosťou počas jazdy je mať zatvorené okná. Okrem pravidelného čistenia, dopĺňania a výmeny filtrov je dobré vypnúť klimatizáciu už pár  minút pred dojazdom auta do cieľa trasy. Takto sa zabezpečí vyschnutie výparníka, čo zabraňuje tvorbe a usádzaniu baktérií, v dlhodobom ohľade i nepríjemnému zápachu z výduchov klimatizácie. Najúčinnejší spôsob čistenia je chemické čistenie výparníka a dezinfekcia ozónom celého vozidla.

Funkcie

  • rýchlo ochladiť/zohriať vzduch na požadovanú teplotu
  • udržiavať požadovanú teplotu za akéhokoľvek počasia počas jazdy
  • podľa možností čistiť vzduch a zlepšovať jeho kvalitu v interiéri
  • klimatizácia by mala byť nenáročná na obsluhu a šetrná k životnému prostrediu

Dezinfekcia čistenie auto klimatizácie

 Je časovo nenáročná služba, ktorá spočíva vo vyčistení vetracích šácht a výparníka klimatizácie. Pri podcenení údržby hrozí hromadenie nepríjemného pachu a rast plesní, ktoré ohrozujú zdravie a spôsobujú respiračné ochorenia. Klimatizácia totiž okrem chladenia tiež odoberá zo vzduchu vlhkosť. Tá zostáva na takzvanom výparníku a v nej sa zachytávajú aj čiastočky nečistôt zvonku. Tu sa výborne darí roztočom, baktériám, vírusom i hubám. Odporúča sa vykonať dezinfekciu dvakrát za rok a vyhnete sa nepríjemnostiam a zdravotným problémom. Pri dezinfekcii klimatizácie sa odporúča vymeniť aj peľový filter, a to minimálne raz ročne. Dôležité je však aj dôkladne predchádzať prípadným problémom a vedieť s klimatizáciou správne pracovať.

Najčastejšie závady:

  • dlhodobo otvorený systém klimatizácie (chýbajúce komponenty) a následne znečistený a zanesený vodou systém je hydroskopický – absorbuje vlhkosť
  • zanedbaná údržba systému
  • poškodené ložiská a cievky kompresorov
  • utrhnuté spojky kompresorov
  • neodborné zásahy do systému


Klimatizácia je najúčinnejší systém na zníženie teploty v interiéri vozidla, čím napomáha zníženiu vyčerpanosti z teploty pri dlhých jazdách v aute, autobuse alebo pri prácach v pracovných strojoch, traktoroch,  kombajnoch a pod. Pri znižovaní teploty treba dávať pozor na veľké teplotné rozdiely medzi teplotou vonku a v interiéri auta, ktoré môžu napáchať zdravotné komplikácie. Organizmus najlepšie znáša teplotu 21-23˚C.

Comments are closed.