+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Bezpečne na zimné cesty.

autoservis-300x141Zima si dala tento rok načas a tak mali motoristi dostatok času na prípravu svojho štvorkolesového tátoša. Určite sa však nájdu aj takí, ktorí si nechávajú všetko na poslednú chvíľu. Práve v zimnom období sa počasie rýchlo a nečakane mení a tým sa menia aj podmienky jazdy na cestách. Okrem prezutia auta, ktoré by malo byť samozrejmosťou je potrebné venovať pozornosť aj  ďalším náležitostiam vo Vašom aute. Ľahšiu prípravu auta na zimu určite zvládnete aj doma vo svojej garáži. Príprava však musí byť komplexná, aby auto spĺňalo všetky náležitosti spojené so zimnou so zimnou prevádzkou.

 

Na Slovensku je povinné užívať zimné pneumatiky, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, námraza alebo ľad. Zimné pneumatiky sú mäkšie a tým majú aj pri nižších teplotách  lepšiu priľnavosť k vozovke.  Na aute by sme ich mali ponechať zhruba do konca marca. Doma v garáži  si dokážete skontrolovať tlak v pneumatikách, vymeniť si nemrznúcu kvapalinu v ostrekovačoch, vymeniť stierače.

 

Tlak v pneumatikách je vhodné skontrolovať každé dva týždne. Pokiaľ nestíhate, treba ho skontrolovať vtedy, keď sa prudko zmení vonkajšia teplota. Pokiaľ máte tlak nižší, ako odporúča výrobca, pneumatiky sa viac opotrebovávajú. Stúpa spotreba, hrozí riziko roztrhnutia pneumatiky.

 

Vhodné je vymeniť stierače za nové. Tie pôvodné boli počas leta vystavené vysokým teplotám a slnku a tým sa gumičky vysušili. V zime sú stierače viacej používané a tiež viac zaťažované.

Životnosť laku môžete predĺžiť pravidelným voskovaním. Ak použijete kvalitný vosk, ochránite lak pred pôsobením chemických prostriedkov, ktoré sú v zime na cestách používané.

 

Tesniace gumy by ste mali natrieť prípravkom proti primŕzaniu. Soľ používaná na posyp na cestách je veľmi agresívna. Pokiaľ to počasie v zimných mesiacoch dovolí je vhodné zastaviť sa v auto umyvárne a auto umyť zospodu.

 

V aute by Vám nemala v zime chýbať škrabka na okná, metlička, lopatka, rukavice, gumená stierka na okná, reťaze a tiež aj deka.

V autoservise Vám zasa skontrolujú chladiacu zmes v motore, podvozok, stav autobatérie, tlmiče aj brzdy. Ak Vám opri práci a iných povinnostiach neostáva čas na prípravu auta pred zimnou premávkou, vyhľadajte najbližší autoservis. Určite Vám poradia a pomôžu, aby boli Vaše kilometre na zimných cestách bezpečné.

 

Comments are closed.