+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Používanie autosedačiek v aute

autosedačka-300x198Pri jazde v aute je dieťa viac ohrozené ako dospelý človek. Telíčko dieťaťa je ľahšie a menšie ako telo dospelého. T tohto dôvodu bude pochopiteľne pri náraze alebo pri brzdení reagovať úplne inak. Mnohí z nás sú presvedčení o tom, že dieťa je v náručí, alebo na kolenách dospelého pri ceste autom v bezpečí, ale opak je pravdou. Aj pri takej rýchlosti ako je 20 km/h  už riskujete život dieťaťa, ktoré nie je pripútané. Dieťa by mohlo sedieť na bežnom sedadle asi od 8 rokov, pokiaľ je jeho hmotnosť vyššia ako 25 až 35 kg. Čiže jediným možným bezpečným riešením pre deti v aute je auto sedačka. Akokoľvek sa Vám auto sedačky zdajú nemotorné, ťažké, nepohodlné, deti sa možno do nich náročnejšie umiestňujú, sú však v súčasnej dobe a rýchlej doprave nevyhnutné.

 

Dieťa, ktoré je mladšie ako 12 rokov, jeho výška je menej ako 150 cm nesmie byť prepravované na sedadle vedľa vodiča. Auto sedačku je vhodné vždy kupovať spolu s dieťaťom, pre ktoré je určené. Pristavte k predajni aj svoje auto, ak sa dá. Pred samotnou kúpou si overte, či sa bude dať sedačka namontovať do Vášho vozidla a či má homologizačnú značku. Taktiež by mala obsahovať návod na inštalovanie a spôsob používania. Preverte si, či rozumiete návodu na inštaláciu a či si ju budete vedieť do auta umiestniť. Je vhodné  vyskúšať montáž hneď na mieste spolu s dieťaťom a s predávajúcim. Vyskúšajte všetky súčasti autosedačky a aj to ako sa dá udržovať v čistote. Môžete sa tým vyhnúť ďalším nepríjemnostiam, prípadne zbytočnej ceste naspäť do predajne, z dôvodu vrátenia.

 

Auto sedačka sa dá pripevniť v každom aute, ktoré je vybavené bezpečnostnými pásmi. Novší systém ISOFIX zabezpečí správne ukotvenie auto sedačky v aute. Môžete ho použiť aj na predné sedadlo, ale len v tom prípade, pokiaľ máte auto, v ktorom je možnosť deaktivácie čelných a bočných airbagov.

 

Pokiaľ uvažujete o kúpe použitej sedačky, dávajte si veľký pozor. Môže mať skryté závady, ktoré na prvý pohľad nie sú viditeľné. To je dôvod ne neplnenie správnej ochrannej funkcie. Pokiaľ je sedačka staršia, nemusí plniť potrebné štandardy a ak k nej nemáte návod na použitie, nemôžete si byť istý, či ju správne používate. Sedačku z druhej ruky kupujte len v tom prípade, ak viete kto a ako ju používal a dá Vám k nej aj pôvodný návod.

 

Podľa štatistík je najbezpečnejším miestom v aute pravé zadné sedadlo. Použitie detskej sedačky znižuje riziko zranenia dieťaťa až o 70%. Sedačka musí byť vyrobená z nehorľavého, netoxického materiálu. Výčnelky nesmú byť ostré, popruhy musia byť pevné, musí tlmiť náraz.

 

Používanie autosedačiek je vo väčšine štátov vrátane Slovenska dané zákonom. Zákon zároveň zakazuje, aby dieťa do veku 12 rokov sedelo na mieste spolujazdca, pokiaľ nepoužíva určený bezpečnostný systém. Týka sa to napríklad Slovenskej republiky, Rakúska, Maďarska, Belgicka, Luxemburska, Talianska, Francúzska, Španielska či Holandska. Vo Švajčiarsku sa to týka detí do 7 rokov, v Poľsku detí do 10 rokov. V Írsku môžu deti cestovať aj na prednom sedadle. Autosedačka nie je povinná, ale sa odporúča. V Nórsku taktiež môžu deti cestovať na prednom sedadle. Vo všetkých krajinách je povinné používanie bezpečnostných pásov.

 

Comments are closed.