+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Na dovolenku autom.

 

autom-na-dovolenku-300x200Pri výbere dovolenky je určite dôležité vybrať si destináciu a spôsob dopravy. Pokiaľ sa rozhodnete ísť vlastným autom, je dôležité ho pred takou náročnou cestou dobre pripraviť a hlavne nič nezanedbať. Oprava nám totiž v cudzine môže odčerpať z peňaženky veľmi slušnú sumu peňazí. Tie práve na dovolenke určite využijeme aj príjemnejším spôsobom.

 

Pri ceste autom máte možnosť si vziať aj veci, ktoré možno až tak nebudeme potrebovať, ale čo keby náhodou. Väčšinou si povieme, veď auto to odvezie. Pri ceste lietadlom by sme si to povedať nemohli. Pokiaľ cestujete autom prvý krát, prípadne idete do destinácie, ktorú nepoznáte je dobre si ešte doma sadnúť k mape a vybrať tú najvhodnejšiu trasu. Nezabúdajte pri tom na zastávky, ktoré sú vhodné každé tri hodiny. Nevyberajte si len čerpacie stanice, prípadne odpočívadlá pri ceste. Skúste zísť z diaľnice do najbližšej dedinky, prejdite sa po nej a oddýchnite si. Určite bude cesta a aj samotná dovolenka zaujímavejšia. Dôležitý je aj rozpočet, kontrola auta a nezabudnite na poistenie aj auta, ale aj osôb.

 

Čo sa týka prípravy auta na cestu, sú veci, ktoré si dokážete skontrolovať a nachystať aj sami. Napríklad reflexnú vestu, vodu do ostrekovača, ťažné lano, lekárničku, rezervu a tiež aj hladinu oleja. Pokiaľ si dáte auto skontrolovať do servisu, nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Môže sa Vám totiž stať, že kapacity nebudú voľné a problém a nervozita sú na svete. Dni bývajú horúce a vtedy nám dobre padne klimatizácia, ak ju v aute máme. Horšie to je, ak ju nemáme, prípadne ak je pokazená. Nemali by ste preto zabudnúť na jej vyčistenie, prípadne opravu. Klimatizácia okrem chladenia a odoberá zo vzduchu, ktorá zostáva v tzv. výparníku, ktorá je väčšinou pod palubnou doskou auta. V nej zachytávajú rôzne čiastočky nečistôt. V takomto kokteily sa dobre darí rôznym roztočom, baktériám a mikroskopickým hubám. Pokiaľ sa tento systém pravidelne nečistí, dostávajú sa tieto vzduchom priamo do našich pľúc. Aby klimatizácia správne fungovala je údržba veľmi dôležitá. Ak už máme klimatizáciu funkčnú, ale šíri sa z nej nepríjemný zápach, stačí kúpiť špeciálny sprej, ktorý vydezinfikuje rozvody v aute. Teplotu v aute by sme mali nastavovať o 5 až 7 stupňov nižšiu, ako je vonku.

 

Nevynechajte kontrolu chladiaceho systému, ktorý najviac pracuje v lete. Kontrolu si zaslúžia tiež brzdy. Ak chcete ušetriť palivo, brzdy a aj nervy, pokúšajte sa pri klesaní brzdiť motorom. Pozornosť venujte aj pneumatikám. Je dôležité ich správne dofúkať pred cestou. Tých pár minút Vás nezdrží a budete mať istotu, že aj keď príde silnejší lejak, prípadne búrka, auto bude na ceste fungovať tak, ako má.

 

Pri nakladaní batožiny do automobilu platí zásada, že ťažké kusy patria na dno kufra. Kopec vecí by nemal presahovať hornú hranu zadných sedadiel. Bezpečne ukladať batožinu môžeme len vtedy, ak má auto za sedadlami oddeľujúcu sieť. Zle uložená batožina sa môže pri prudkom brzdení zmeniť na nebezpečný náklad. Treba počítať s tým, že plne naložené auto sa v zákrutách chová inak a brzdná dráha sa predlžuje. Ten, kto bude sedieť za volantom by na cestu mal ísť odpočinutý a vyspatý.

 

Dobre pripravené a zbalené auto, oddýchnutý vodič a dostatok prestávok po ceste Vám zaručia príjemnú dovolenku plnú krásnych zážitkov.

 

Šťastnú cestu Vám preje VR autoservis.

 

Comments are closed.