+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Čo by sme mali vedieť o pravidelnej TK a EK

autoservis-blava-300x171Máte pocit, že máte málo problémov? Kúpte si auto a po čase Vám určite ďalšie pribudnú. S kúpou auta sú spojené ďalšie výdavky, ktoré ovplyvnia rodinný rozpočet a v neposlednom rade sa nám pribudnú ďalšie povinnosti. Jednou z nich je aj pravidelná návšteva stanice technickej a emisnej kontroly.

 

Auto je v dnešnej  dobe už neoddeliteľnou súčasťou nášho uponáhľaného života. Veľa krát si ani neuvedomujeme, alebo nechceme uvedomiť, že v ňom trávime stále viac času. Mnohí z nás sa bez auta naozaj nepohnú už nikam. A veľa krát by sme na určené miesto prišli skôr napríklad električkou, ako autom.

 

Sledujete si, či máte na svojom aute platnú technickú a emisnú kontrolu? Skontrolujte si to, a ak zistíte že neplatí, neriskujte, neodkladajte to a čo najrýchlejšie si ju dajte urobiť. Môže sa Vám totiž stať, že Vás neminie dosť vysoká pokuta. Je totiž jedno, či na aute denne jazdíte, alebo stojí niekde doma na dvore. Auto je Váš majetok, pre ktorý platia prísne pravidlá týkajúce sa technickej a emisnej kontroly. Nie je to tak dávno, keď platilo, že pokiaľ ste na aute nejazdili, nemuseli ste mať platnú technickú a emisnú kontrolu. Dnes je realita iná.

 

Posledná novela zákona o podmienkach prevádzky motorových vozidiel na pozemných komunikáciách  pravidlá sprísnila. Podľa tejto novely je motorové vozidlo, ktoré nemá platnú technickú alebo emisnú kontrolu  považované za nespôsobilé. Kontrole sa musia podrobiť všetky motorové vozidlá vo všetkých kategóriách a v rôznych lehotách. Napríklad osobné autá v kategórii M1 a N1 majú povinnosť absolvovať prvú technickú a emisnú kontrolu po štyroch rokoch od prvého prihlásenia do evidencie a potom každé dva roky.

 

Pokiaľ tak neurobíte, zamestnanci obvodných úradov Vám môžu udeliť dosť vysokú pokutu. Pýtate sa ako zistia, že práve Vaše motorové vozidlo nemá m EK a TK? Veľmi jednoducho. Podklady im môžu dodať jednotlivé stanice TK a EK.

 

Kontroly stanovené zákonom sa neoplatí podceňovať. Ak Vás zastaví policajná hliadka a zistí, že jazdíte bez platnej TK alebo EK, môže Vám zadržať doklady od vozidla. Vydá Vám doklad, na základe ktorého môžete jazdiť najviac 15 dní a to v tom prípade, ak takouto jazdou nebude ohrozené plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Vaše doklady sú doručené na príslušný Obvodný úrad dopravy podľa miesta bydliska. Tento začne vzniknutú situáciu riešiť.

 

Ak sa Vám stane, že pri kontrole nemáte doklady pri sebe, policajt si to môže overiť. Povinnosťou staníc technickej kontroly je zasielať elektronické záznamy o všetkých kontrolách polícii. Výhovorky Vám teda nemusia pomôcť.

 

Zistili ste práve teraz pri čítaní tohto príspevku, že máte neplatnú TK a EK? Neváhajte a  navštívte nás. Pripravíme Vaše motorové vozidlo tak, aby prešlo kontrolou bez problémov.

 

Comments are closed.