+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Ako jazdiť s vozidlom cez výtlky?

autoservis-ako-jazdiť-s-vozidlom-300x200Prípadov poškodených áut výtlkmi na cestách pribúda a myslím, že každý z nás má zlé skúsenosti s jazdou na zlých cestách – „tankodromoch“. Ešte je horšie pokiaľ má auto tvrdší, či športový podvozok, potom plačeme spolu z autom a cestárov by sme „zabíjali“ aspoň 5x denne. Jednoznačne odporúčame, po prudkom náraze kolesa do hrany výtlku, radšej preventívne zastaviť a zistiť rozsah poškodenia na vozidle.

 

Pokiaľ sa stane niečo, ako napríklad, že sa prerazí pneumatika, je lepšie túto udalosť zdokumentovať, pretože ináč je mizivá šanca , že z poisťovne budú nejaké peniaze a tak či tak nás oprava v autoservise, či v pneuservise neminie. Výtlky na cestách sú zákerné, často navonok s neviditeľným a systematickým poškodzovaním áut. Je úspechom, ak sa podarí cez poisťovňu preplatiť aspoň pneumatiku a disk, lebo to ešte nie je jasné, či sa po pol roku neozve aj poškodené ložisko.

 

Ak je jeden náraz do výtlku výrazne silnejší ako ďalších sto, ktoré trafíte v ten deň, radšej bezpečne zastavte na mieste, kde neobmedzíte dopravu a iné autá. Ak je to možné, vytvorte fotodokumentáciu miesta, zapíšte čas a okolnosti škodovej udalosti. K vypísaniu tlačiva o udalosti, ktoré je súčasťou výbavy auta prizvite okoloidúceho svedka i spolujazdca, prípadne pri väčších poškodeniach určite zavolajte políciu, poisťovňa sa na to bude informovať. Privolaná hliadka môže spísať škodovú udalosť a preskúmať možné príčiny.

 

Ak sa správca cesty poistil dopravnou značkou upozorňujúcou na výtlky a znížil tam rýchlosť, môžete dostať pokutu za neprispôsobenie rýchlosti povahe a stavu vozovky. V neľahkej situácii sa ocitajú vodiči, či majitelia, ktorí majú uzatvorené len zákonné poistenie, pretože vymáhanie náhrady škody bude ťažšie a zdĺhavejšie. V tomto prípade je lepšie privolať políciu a zdokumentovať celú škodovú udalosť, najmä jej vinníka, ktorým nie je vodič a nahlásiť udalosť svojej poisťovni. Tá by potom mala poradiť vhodný postup. Pri havarijnom poistení prebehne úhrada škody na vozidle a tiež opravy rýchlejšie.

 

Je potrebné však zaplatiť spoluúčasť a ak máte policajný záznam o poškodení, poisťovňa sa pustí do vymáhania škody cez poistenie správcu cesty, aby sa motoristovi spoluúčasť vrátila.
Poškodenie áut výtlkmi je v tomto období veľmi časté a oprava neraz dosahuje vysokú sumu.

 

Vždy sa vyplatí sa kontrolovať podvozok v autoservise

 

Jediný recept, ako sa vyhnúť výtlkom, je nižšia rýchlosť a väčšie rozstupy medzi vozidlami. V noci je situácia najhoršia, lebo vo svetlách výtlky nevidieť, a ak sú plné vody, ich hĺbka sa nedá odhadnúť. Ak sa nedá ubrzdiť, radšej vo výtlku pridajte plyn.

 

Keď chceme bezpečne obísť veľký výtlk alebo zastaviť, aby do nás nenabúrali autá zozadu, potrebujeme pri rýchlosti 60 km/h rozhľad na 35 až 40 metrov. Obchádzanie výtlkov by nemalo ohroziť ani obmedziť vodičov v protismere a navyše pritom treba dávať pozor na stabilitu vozidla. Opäť je najvhodnejšie prechádzať úsekom v nižšej rýchlosti. Ak sa nemôžete výtlkom celkom vyhnúť, vyberte si menej hlboké miesta.
V jame zásadne nebrzdíme.

 

V každom prípade tesne pred výtlkom musíme prestať brzdiť a najideálnejšie je pridať plyn. Následky poškodenia auta sa tak výrazne znížia. Nezabudnite, že po zime je dobré si dať automobil komplexne skontrolovať v autoservise. VR autoservis poskytuje komplexné záručné a pozáručné služby pre rôzne automobilové značky, ako napríklad Volkswagen, Audi, Volvo, Peugeot, Škoda, Mercedes, Bmw… Bližšie informácie nájdete na stránke www.bratislava-autoservis.sk .

 

Comments are closed.