Ako jazdiť počas zimy, jari a chladných dní.
Jazdenie počas zimy je výrazne nebezpečnejšie ako počas iných ročných období.
Dôvodom je nižšia priemerná teplota a cesty pokryté snehom alebo ľadom.
Do práce sa chodí za tmy a keď sa chystáme domov, je už súmrak alebo opäť tma. Podľa štatistík jazdíme v zime iba v 40 percentách na suchej vozovke, ďalších 45 už pripadá na mokré cesty a zvyšných 15 na sneh a ľad.
Problémy sú väčšinou hneď ráno. Tí, ktorí nemajú garáže, si svojich plechových miláčikov nachádzajú pod vrstvou snehu a ľadu. Tú treba vždy odstrániť. Hoci to motor nemá rád, najľahšie si s námrazou poradíte tak, že auto naštartujete, necháte ísť na voľnobeh, kúrenie pustíte na maximum a zapnete aj vyhrievanie zadného okna a zrkadiel. Po niekoľkých minútach začne ľad a sneh povoľovať. Oškrabať ľad je potom jednoduchšie, ako by ste sa snažili použiť iba tekutý rozmrazovač a škrabku.
Dôležité však je, aby ste očistili nielen čelné okno, ale aj bočné okná, bez ktorých nevidíte do spätných zrkadiel, a tiež zadné okno. Nezabudnite na to, že pokiaľ je vozidlo zasnežené, ste od tejto zimy povinný odstrániť z karosérie všetok sneh, teda aj zo strechy či kapôt. Inak vám hrozí pokuta, pretože odletujúcimi kusmi snehu a ľadu môžete ohroziť ostatných vodičov.
Kým očistíte auto, malo by byť už v interiéri predsa len útulnejšie – pri dieselových automobiloch to trvá trošku dlhšie. Šoférovanie v štyroch vrstvách oblečenia a drkotajúcimi zubami bezpečnosti určite nepomôže.
Najlepšou zbraňou proti zahmlievaniu je klimatizácia. Tá totiž vzduch okamžite vysušuje. Tí, ktorí nemajú auto vybavené klimatizáciou, by mali mať po ruke špeciálne utierky, s ktorými si čelné okno očistia a mali byť si tiež nechať prvý kilometer jazdy pootvorené okno, aby sa teplý vlhký vzduch, ktorý vydychujeme, nezrážal na ploche skla.
Tí, ktorí majú staršie autá však, by sa mali mať na pozore. Škrabka, metlička alebo utierka im stačiť v zime nebudú. Zvlášť modely bez diaľkového centrálneho zamykania sú totiž náchylné na zamŕzanie zámkov a niekedy aj celých dverí. Ak sa vám nechce vchádzať do interiéru cez kufor, použite rozmrazovač zámkov. Ale pozor, treba ho nosiť so sebou, pretože rozmrazovač v zamrznutom aute je vám nanič. Zamŕzaniu dverí zas môžete predchádzať ošetrením gumených tesnení špeciálnymi prípravkami ešte pred príchodom zimy.
Špecifiká zimy by ste mali rešpektovať aj za volantom. Na mokrých, zľadovatených a zasnežených cestách či cestách prikrytých snehovou kašou má auto podstatne horšiu trakciu. To znamená horšiu akceleráciu, dlhšiu brzdnú dráhu, horšiu smerovú stabilitu a náchylnosť k šmyku. To vyžaduje väčšiu predvídavosť, väčší odstup od vpredu idúcich vozidiel, nižšiu rýchlosť jazdy, a najmä vyhýbanie sa akýmkoľvek prudkým manévrom či prudkému brzdeniu a zrýchľovaniu. Každopádne je dobré pred zimou, ale aj po zime si dať auto skontrolovať, či sa niečo nedobré počas zimy neudialo. Vo VR autoservise sú vždy ochotní pracovníci pomôcť pokiaľ sú problémy s autom, či preventívne automobil skontrolovať hlavne čapy, nápravy, tlmiče, či riadenie, ktoré dostávajú zabrať na tých našich rozbitých cestách. Bližšie informácie nájdete na www.bratislava-autoservis.sk