+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Prečo je dôležité venovať sa geometrii auta.

 

pneuservis-maly-300x157Úroveň našich ciest, nie je bohvieaká, to vieme všetci. Síce sa všade píše, ako sa cesty opravujú a koľko bolo vynaložených peňazí na tieto opravy, ale veď to vonku sami vidíme…

 

Väčšinou jazdíme ako motokáry, snažíme sa striehnuť na každú jamu, vyhnúť sa im, a keď už sa inak nedá, tak tŕpneme, či bude všetko v poriadku, keď cez ňu prejdeme, alebo skríkneme „aú“ to bolelo. Podľa situácie, disky a pneumatiky, prežijú viac menej bez úhony naše výmole, ale čo podvozok a geometria? Geometria sa môže zmeniť väčším nárazom, alebo postupne, pôsobením zlého povrchu cesty, či aj únavou materiálu, ale nezabúdajme aj na vibrovanie, ktoré spôsobuje zlé vyváženie kolies.

 

Zlá geometria sa časom prejaví nerovnomerne opotrebovanými pneumatikami, ktoré zbadáme aj voľným okom, buď sú vonkajšie, alebo vnútorné kraje opotrebované nadmerne.

Pokiaľ je geometria poškodená už výraznejšie, zistíme to tak, že auto nám ťahá do strany, pokiaľ je volant rovno. Zlá geometria má negatívny vplyv na jazdné vlastnosti automobilu, hlavne sa to prejavuje v zákrutách a tiež aj počas brzdenia.

 

.. auto „ide krivo“…

Ak musíme korigovať volant, pri priamom smere jazdy znamená to, že s podvozkom nie je niečo v poriadku. Bežný test, ktorý si vieme urobiť aj sami, je že si prehodíme pneumatiky zo zadnej nápravy na tú prednú. Ak aj tak ide auto stále do boku, je na 100% zlá geometria. Stav podvozku skúšajte na rovine, s dobrým povrchom asfaltu, nikdy nie na asfalte,  kde sú vyjazdené koľaje, pretože tam aj auto s dobrý podvozkom má problémy udržať stopu.

 

.. menia sa tlmiče…

Keď sa rozhodnite v rámci údržby, či tuningu namontovať nové tlmiče nezabudnite na nové nastavenie geometrie. Hlavne sa to týka v prípade výmeny športových tlmičov, ale netreba podceniť ani klasické tlmiče. Montážou nových tlmičov sa mení odklon a tým pádom aj zbiehavosť kolies.

 

…montáž rozširovacích podložiek…

Každý majiteľ auta, ktorý chce mať čo najlepšie jazdné vlastnosti, by mala mať podvozok svojho auta v perfektnom stave. Pokiaľ sa menia tlmiče, hlavne na tuningovom aute športové tlmiče, je pravdepodobne, že sa budú dávať aj podložky pod kolesa, aby tuto bolo širšie. Ak sa používajú zákonnom a výrobcom schválené podložky do 2cm, nie je potrebné výraznejšie upravovať geometriu auta. Montážou podložiek, treba počítať so zvýšenou citlivosťou na nepresné vyváženie pneumatík. Pneumatiky, ktoré majú čo i len malé opotrebenie, môžu spôsobiť trasenie vo volante.

 

Opravy spojené s výmenou tlmičov, pneumatík, diskov, montážou podložiek, či nastavením geometrie radšej nechajte odborníkom, akí sú tiež vo VR Autoservise na Lamačskej ceste 8.

Comments are closed.