+421 904 933 553
+421 948 846 555

 

Ako správne udržiavať a používať klimatizáciu v aute.

V tomto tohtoročnom letnom období, kedy sa teploty šplhajú na viac ako 33-35°C, stále viac vodičov využíva klimatizáciu v automobile.  Základom  je však dobre udržiavaná a funkčná klimatizácia. Pokiaľ sa klimatizácia nepoužíva niekoľko mesiacov, môže sa stať, že po jej zapnutí ucítite nepríjemný zápach. Vyčistenie klimatizácie nie je síce žiadna veda, ale vyžaduje si však odborný prístup.
Pokiaľ chcete mať v aute  čistý vzduch, aj pri použití klímy,  je potrebné ju aspoň  raz  ročne dať vyčistiť  a dezinfikovať  v špecializovanom servise.  Najlepšie  je to urobiť na jar,  pred začatím letnej sezóny.  Dezinfekcia klimatizácie nie je náročný proces kontroly a servisu,  trvá cca 1 hodinu. Dezinfekcia sa robí buď ozónom,  alebo ultrazvukom.  Obidva spôsoby zaručujú zničenie plesní, baktérií a vírusov.
Pokiaľ budete klimatizáciu v aute pravidelne udržiavať,  chránite tým nielen svoj zdravie, ale taktiež aj samotné zariadenie,  čím zvyšujete aj životnosť klimatizácie.  Dôležité je udržiavať v čistote aj peľový filter, ktorý sa odporúča meniť pravidelne,  v intervale výmeny oleja,  respektíve  raz  ročne.
Klimatizácia nám poskytuje príjemnú a pohodlnú jazdu, pretože nás zbavuje nepríjemných vonkajších pachov,  hluku a zvýšeného tepla,  ktoré inak prúdi do automobilu cez otvorené okná.  Pri správnej údržbe a používaní nám ponúka  optimálnu teplotu, osviežujúci vzduch  s redukovanou vlhkosťou.

Ako správne používať klimatizáciu:

– Nezapínajte klimatizáciu v horúcich dňoch,  hneď po nastúpení do automobilu.  Najprv pootvárajte dvere, alebo stiahnite okná, aby sa v aute prirodzene vyrovnala teplota.

– Nastavte klimatizáciu tak, aby rozdiel teplôt vonku a vo vnútri automobilu nebol vyšší ako 5°C. uchránite sa pred teplotným šokom a možným prechladnutím.

– Výduchy klimatizácie nastavte do priestoru auta, nie na tvár, ani pokožku, ináč hrozí prechladnutie, alebo problémy pohybového ústrojenstva.

– Klimatizáciu v aute vypnite vždy chvíľu predtým, ako vypnete motor , čím dáte čas výparníku aby vyschol, čo zamedzí rozmnožovaniu baktérií, vírusov a plesní.

– Pokiaľ klimatizáciu nepoužívate často, tak ju zapnite aspoň raz do mesiaca, na desať minút, aby sa premazal dostatočne kompresor, čím zabránite usádzaniu oleja na jednom mieste , a možnému zadretiu kompresora.

Comments are closed.